Tehniline info

Terminoloogia:

LED: Light Emitting Diode valgusdiood on pn-siirdega diood, mis muundab elektrienergiat nähtavaks valguseks, samuti optiliseks kiirguseks spektri infrapunases või ultravioletses osas.

COB LED moodul: Chips on Board on ühest või mitmest LED-kiibist koosnev ühismoodul, mis asetseb plaadil.

Lm/W: luumen wati kohta. Valgusallikast või valgustist väljuv luumenväärtus jagatuna kogu energiakuluga. Tuntakse ka efektiivsusena.

CCT: Correlated Color Temperature on lähim värvustemperatuur. Kas valgust tajutakse sooja, neutraalse või jaheda valgena.

CRI : Colour Rendering on värviesitusindeks. Mõõt, mis näitab, kui hästi edastab valgusallikas värve. Tuntakse ka Ra’na.

Valgusvoog: valgusallikast või valgustist tuleva valguse hulk.

Siit leiate meie toodete: tehnilise info failid (datasheet), IES failid, kataloogi ja toodete kasutusjuhendid.

Mis on LED?

LED: Light-Emitting Diode – valgust kiirgav diood, on elektrooniline komponent, mis tekitab valguse pooljuhtmaterjalis. Valgusdiood muundab elektrienergiat nähtavaks valguseks, samuti optiliseks kiirguseks spektri infrapunases või ultravioletses osas. LED-i päripinge sõltub selle värvusest – pikema lainepikkusega LED-ide (punased) puhul on see suurusjärgus 2 V, lühema lainepikkusega (sinised) on see ~3 V.

Varasemad LED-id kiirgasid väikese intensiivsusega punast valgust, kuid tänapäeva valgusdioodid on saadaval juba erinevates lainepikkustes, mis kiirgavad infrapunavalgusest ultraviolettvalguseni, omades sealjuures väga kõrget eredusastet.

Suure võimsusega valge LED-i leiutamine ja areng viis valgusdioodide kasutuse valgustite valdkonda, tulles tõsiseks konkurendiks hõõg- ja luminofoorlampidele.

Mis on COB?

COB LED moodulid – COB: (Chips on Board) – on ühest või mitmest LED-kiibist (tavaliselt üheksa või enam) koosnev ühismoodul, mis asetseb keraamilisel või alumiiniumplaadil.

Tehnoloogia kohaselt monteeritakse kestata sinised dioodikiibid vahetult kiibile ja kaetakse ühise luminofoorikihiga. Niisugusel juhul paraneb oluliselt soojuse ärajuhtimine siirdest, mille tulemusena pikeneb seadise eluiga.

Mis on CCT?

Valgustemperatuurid – CCT: Correlated Color Temperature

Värvuse temperatuur näitab, kas valgusallikat tajutakse soojana, neutraalsena või jahedalt valgena. LED-e võidakse toota igasugustes värvuse temperatuurides, mille määravad ära domineerivad lainepikkused. LED-i värvuse temperatuuri iseloomustavad sinised ja kollased tipud spektris.

CCT mõõdetakse Kelvini ühikutes. Kõige sagedamini kasutatakse LED valgusteid valgustemperatuurides 2500-6000K. Valgustemperatuuri valides peaks jälgima, millist atmosfääri soovitakse saavutada. Kaubanduspindadel toodete eksponeerimiseks sobib kõige paremini 3000-4000K, väiksemates siseruumides nagu kodudes pigem 2700-3000K.

  • 2000 Kelvinit kollane soe küünlavalgus
  • 2700 Kelvinit naturaalne õhtu päikesevalgus
  • 3000 Kelvinit hommikune päikesevalgus
  • 3500 Kelvinit keskpäeva päikesevalgus
  • 4000 Kelvinit poolpilvine külm valgus
  • 4500 Kelvinit pilves keskpäeva sinakas valgus
  • 5000 Kelvinit jõuline päevavalgus sinaka varjundiga
  • 6000 Kelvinit tugeva sinaka lisatooniga võimas päevavalgus

Mis on CRI?

CRI: colour rendering on värviesitusindeks, mis on valguse kvaliteedi näitaja.

Valgusti värviesitust väljendab arvuliselt värviesitusindeks, mille maksimaalväärtus 100 vastab loomulikule värviesitusele, nagu näiteks päikesevalguse korral. Kui nägemistöö nõuab värvide õiget tuvastamist, peab värviesitusindeks olema vähemalt 80–90.

Suurem CRI arv tagab väiksema värvide moonutamise. Kui valguses mingi spektriosa puudub, paistavad eseme sellele osale vastavad värvid hallina või tuhmina.

Ühtegi faili ei ole lisatud!